HEMOROIDY

Liečba


Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby hemoroidov.

Strava

Strava

Ak máte hemoroidy, konzumujte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, aby ste zabránili stuhnutiu stolice. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú čerstvé aj sušené ovocie, zeleninu a obilniny. Odporúčaný denný príjem vlákniny je 20–30 g. Dbajte na to, aby ste pili dostatok tekutín, najmenej sedem až osem pohárov vody denne.

Lieky

Lieky

Produkty určené na liečbu hemoroidov sú voľne dostupné vo forme mastí, krémov, gélov, čapíkov, ktoré pôsobia hlavne na povrchu pokožky. Naopak venoaktívne lieky vo forme tabliet, pôsobia zvnútra a sú protizápalové. Masti, krémy a gély sa aplikujú do oblasti konečníka a majú byť nanášané v tenkej vrstve. Pri aplikácii dovnútra análneho otvoru, je potrebné použiť prst alebo pribalený nadstavec. Najefektívnejšie je použiť nadstavec, ktorý má dierky na stranách a tiež na konci. Taktiež sa odporúča pred použitím použiť lubrikant.

Preháňadlá

Preháňadlá

Môžu pomôcť aj preháňadlá alebo zmäkčovače stolice, ak však už ide o akútny hemoroidálny stav, aj riedka stolica môže spôsobiť zápal a infekciu análneho otvoru. V tomto prípade je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Sklerotizácia

Sklerotizácia

Sklerotizácia je jedna z najstarších foriem liečby hemoroidov. Počas terapie sa do hemoroidu vstrekuje špeciálny roztok. V žile vzniká zápal, následkom čoho dochádza k stiahnutiu a uzavretiu žily. Po sklerotizácii sa môže vyskytnúť bolesť, zvyčajne na druhý deň po zákroku sa stráca.