FLEBAVEN®

Otázky a odpovede


Čo je flebológia?

Flebológia je oblasť medicíny zaoberajúca sa žilami a ochoreniami žíl.

Kto je flebológ?

Flebológ je lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu žilových ochorení.

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily sú známym postihnutím povrchového žilového systému dolných končatín, ktoré sa prejavujú ako rozšírené, nepravidelne vinuté, uzlovité a hrboľaté útvary žíl. Pri ochorení sa pod tlakom krvi postihnutá žila zväčšuje, rozširuje a predlžuje.

Čo zapríčiňuje kŕčové žily?

Zväčšenie žíl spôsobuje porucha chlopní vo vnútri žily. Chlopne majú za normálnych okolností za úlohu brániť spätnému toku krvi. Najčastejšou príčinou vzniku kŕčových žíl je genetická predispozícia, nedostatok pohybu, tehotenstvo, obezita, hormonálna substitučná terapia, užívanie antikoncepcie, ako aj povolania, ktoré si vyžadujú dlhodobé státie či sedenie.

Čo je to vred?

Vred je posledné štádium chronického venózneho ochorenia. Včasné príznaky sú tmavnutie pokožky – pigmentácia pokožky v oblasti členku.  Postupne koža hrubne. Bez liečby dochádza k poškodeniu kože a krvácaniu.

Čo je duplexné ultrazvukové vyšetrenie?

Duplexné ultrazvukové vyšetrenie žíl umožňuje flebológovi vidieť žily a skontrolovať ich prietok. Touto metódou sa získavajú cenné informácie, ktoré môže lekár využiť na adekvátnu diagnostiku žilového ochorenia a pre výber účinnej liečby.

Čo je flebitída?

Flebitída je zápalové žilové ochorenie, ktoré postihuje zvyčajne dolné končatiny. Je to komplikácia vedúca ku kŕčovým žilám. Žily sa však nikdy bezdôvodne nezapália. Najčastejšou príčinou flebitídy je zrazenina v cieve tesne pod povrchom kože. Dôjde k zápalu žily, čo je prirodzená reakcia žily.

Čo je hĺbková žilová trombóza?

Hĺbková žilová trombóza je krvná zrazenina v jednej zo žíl, ktoré sa nenachádzajú tesne pod povrchom kože. 
Hĺbková žilová trombóza je abnormálna zrazenina, ktorá sa vytvorila v žilách v oblasti dolných končatín alebo panvy. V populácií sa radí medzi obávané ochorenie. Vo veľmi krátkom čase sa môže zrazenina cievnym riečiskom dostať z dolnej končatiny do srdca a pľúc. Toto sa nazýva pľúcna embólia a ide o veľmi závažné ochorenie, ktoré môže mať fatálne následky. Z dlhodobého hľadiska, aj keď boli žily preliečené a zrazeniny odstránené, tkanivá v hlbokých žilách ostávajú zjazvené a môže viesť k problému, ktorý sa nazýva posttrombotický syndróm. Tento môže viesť k pigmentácii pokožky, opuchom a bolesti nôh, čo môže skončiť až v štádiu s vredovým ochorením.

Je Flebaven liek alebo výživový doplnok?

Flebaven 500 mg 90 tabliet je registrovaný ako liek bez lekárskeho predpisu. Na slovenskom trhu sú dostupné aj receptové formy lieku Flebaven.

Potrebujem na Flebaven lekársky predpis?

Nie. Flebaven 500 mg x 90 tbl je voľnopredajný liek a nájdete ho v lekárňach.

Ako často sa Flebaven užíva?

Pri chronickom venóznom ochorení je bežná denná dávka 2 tablety, ktoré sa užívajú naraz alebo s odstupom 12 hodín. Na dosiahnutie požadovaného účinku je potrebné užívať  liek apsoň 4-5 týždňov. Pri akútnom hemoroidálnom ochorení sa počas prvých 4 dní liečby užíva 6 tabliet. Počas nasledujúcich 3 dní je denná dávka 4 tablety.

Aká je dĺžka liečby? Ako dlho môžem Flebaven užívať?

V závislosti od štádia ochorenia, dĺžka liečby môže byť aj niekoľko mesiacov (až do 12 mesiacov).  V prípade, že sa symptómy opakujú, lekár môže odporučiť opakovanú liečbu. Flebaven je liek prírodného pôvodu. Je to bezpečný liek. Väčšina nežiaducich účinkov hlásených v klinických skúšaniach s diosmínom bola mierneho a prechodného charakteru. Týkali sa najmä gastrointestinálnych porúch (hnačka, dyspepsia, nauzea, vracanie).

Čo ak zabudnem užiť tabletu Flebavenu?

Ak zabudnete užiť tabletku, môžete ju užiť hneď ako si na to spomeniete. Nie je potrebné užívať dvojitú dávku namiesto tabletky, ktorú ste zabudli užiť.

Prečo by som mal užívať mikronizovaný diosmín (Flebaven), keď sú na trhu rôzne prípravky s obsahom diosmínu?

Väčšina diosmínových produktov na trhu patrí medzi výživové doplnky. Ich slabá absorpcia a zlá biologická dostupnosť vedie k potrebe vysokých dávok, aby sa dosiahla priemerná klinická účinnosť. V lieku Flebaven sa nachádza čistý mikronizovaný diosmín, ktorý je biologicky dostupnejší, čo môže zvýšiť jeho klinickú účinnosť oproti bežným diosmínovým produktom bez mikronizácie. Biologická dostupnosť zlúčeniny je definovaná ako množstvo podanej dávky, ktorá dosiahne systémovú cirkuláciu (krvný obeh). Je všeobecne uznávaným farmakologickým princípom. Čím sú častice zlúčeniny podávané orálnou cestou menšie, tým vyššia je rýchlosť rozpúšťania a absorpcie tohto produktu.

Ako dlho trvá, kým uvidím výsledky?

Každý môže mať rôzne skúsenosti, avšak väčšina ľudí začne pozorovať zlepšenie vzhľadu žíl po niekoľkých týždňoch konzistentného používania. Prvým pozorovateľným javom, ktorý preukazuje zlepšenie, je úľava od bolesti a zmenšenie opuchu. Ďalším znakom zlepšenie je celková kvalita života pacienta.

Môžem kombinovať Flebaven s inou liečbou?

Množstvo randomizovaných štúdií, ktoré používajú mikronizovaný diosmín ako doplnok konvenčnej liečby, preukazujú účinnosť pri napomáhaní hojenia vredov na nohách. V priebehu výskumu sa bežná liečba (kompresia a lokálna starostlivosť) okrem dennej dávky diosmínu porovnávala s konvenčnou liečbou plus placebo alebo s konvenčnou liečbou samotnou. Výsledky ukázali jednoznačný prínos kombinovanej liečby mikronizovaným diosmínom oproti bežnej samotnej terapii. Tieto výsledky potvrdzujú, že hojenie venózneho vredu je urýchlené doplnkovou liečbou diosmínom. Taktiež mikronizovaný diosmín môže byť použitý v kombinácii s topickými gélmi.

Musím navštíviť lekára predtým ako si kúpim Flebaven?

Flebaven 500 mg x 90 tbl je voľnopredajný liek, ktorý sa užíva perorálne v liečbe príznakov a príčiny chronického venózneho ochorenia (bolesť nôh, pocit ťažkých a unavených nôh). Je to voľnopredajný liek, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu.
Ak pravidelne trpíte príznakmi, prípadne sa u Vás už objavili kŕčové žily – je vhodné poradiť sa s vašim praktickým lekárom. Váš lekár vás vyšetrí a v prípade potreby odošle k špecialistovi na ďalšie vyšetrenia.

Obsahuje Flebaven laktózu alebo glutén?

Tablety Flebaven neobsahujú laktózu ani glutén.

Môže sa diosmín používať počas tehotenstva?

Bezpečnosť použitia Flebavenu počas tehotenstva a dojčenia sa nestanovila. Preto sa jeho použitie v týchto obdobiach neodporúča. Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Znižuje diosmín účinok antikoncepčnej tabletky?

Neuskutočnili sa žiadne štúdie na interakciu medzi diosmínom a antikoncepčnými tabletkami. Po uvedení lieku na trh neboli hlásené žiadne interakcie s diosmínom a inými liekmi.

Ako sa Flebaven líši od konkurencie?

Flebaven obsahuje čistý mikronizovaný diosmín, vyrobený v súlade s prísnymi odporúčaniami Európskeho liekopisu.
Môže sa užiť ako jedna dávka obsahujúca 2 tablety denne.
Flebaven je k dispozícii za výhodnú cenu.