Tipy

9 cvikov pre zdravé žily a ľahký krok


Flebaven cviky pre zdravé nohy

Jednoduché cviky pre zdravé žily a ľahký krok

Chronické žilové ochorenie môže byť okrem genetiky zapríčinené nezdravým životným štýlom a nedostatkom fyzickej aktivity.

Konajte hneď, ako sa u vás vyskytnú prvé príznaky

Chronické žilové ochorenie nie je iba estetickým problémom, je to progresívne ochorenie, ktoré je potrebné liečiť čo najskôr, aby sa zabránilo jeho zhoršeniu. Progresia chronického žilového ochorenia sa môže spomaliť, ak vaše príznaky ešte nie sú viditeľné na povrchu kože.

Ak už máte príznaky ťažkých a opuchnutých nôh, alebo ak patríte k tým, u ktorých je vyššie riziko tohto chronického žilového ochorenia, odporúča sa ľahká fyzická aktivita.

Kto je najviac ohrozený?

Niekoľko štúdií preukázalo, že vek a tehotenstvo patria medzi hlavné rizikové faktory pre kŕčové žily a chronické žilové ochorenie. Genetika je primárnou príčinou chronického žilového ochorenia. Ak majú obaja rodičia chronické žilové ochorenie, ich deti majú 90% pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí dlhšie obdobie státia alebo sedenia, obezita, neaktívny životný štýl a fajčenie.

Tieto jednoduché preventívne cvičenia sú prospešné pre všetkých bez ohľadu na ich vek a stav žíl. Je dôležité začať ich robiť dostatočne včas, aby ste zabránili progresii príznakov ochorenia.

10 minút na cvičenie, ktoré môžete vykonávať doma

Jedná sa o mimoriadne jednoduché cviky, ktoré môžete vykonávať doma alebo v kancelárii. Nie je potrebné žiadne ďalšie vybavenie.

Aké sú dôvody pravidelného cvičenia: Chronické žilové ochorenie (prejavujúce sa pocitom ťažkých nôh, bolesťou nôh a opuchmi nôh) je progresívne ochorenie. To znamená, že s pribúdajúcim vekom a s nedostatkom pohybu sa môže zhoršovať.

Aké sú hlavné benefity: Tieto cviky posilňujú lýtkové svaly a znižujú bolesť a nepohodlie nôh spôsobené opuchom nôh. Zlepšujú krvný obeh a zabraňujú hromadeniu krvi v žilách. Týmito cvikmi rozpumpujete krv v žilách späť smerom k srdcu.

Ako začať: Na tieto cvičenia si každý deň vyčleňte aspoň 10 minút. Začnite s niekoľkými opakovaniami každého cviku a ich počet postupne zvyšujte.

Cvičenie 1
Držte nohy spolu, zdvihnite sa na špičky a potom pomaly späť položte päty až na zem. Opakujte 20x.

Cvičenie 2
Postavte sa prstami na hrubú knihu, držte nohy spolu a zdvihnite sa na špičky. Pomaly položte päty späť na zem. Opakujte 20x.

Cvičenie 3
Postavte sa na špičky a urobte niekoľko krokov. Po krátkej prestávke opakujte.

Cvičenie 4
Urobte niekoľko krokov po pätách. Znovu opakujte po krátkej prestávke.

Cvičenie 5
Postavte sa rovno, tak aby boli nohy zarovno bokov. Striedavo dvíhajte jednu pätu zo zeme, podržte ju krátko a potom vráťte nohu na podlahu. Opakujte 10x s každou nohou.

Cvičenie 6
Kráčajte ako bocian – striedavo dvíhajte kolená do 90 stupňového uhla. Ešte efektívnejšie to bude ak sa zároveň postavíte na špičku. Urobte niekoľko krokov a potom si oddýchnite a opakujte.

Cvičenie 7
Ľahnite si na chrbát, podoprite si kríže rukami. Zdvihnite si obe nohy do vzduchu a robte nimi nožnicovité pohyby. Opakujte 10 – 15x oboma nohami.

Cvičenie 8
Ľahnite si na chrbát, podoprite si kríže rukami. Bicyklujte nohami vo vzduchu po dobu 30 sekúnd. Opakujte toto cvičenie dovtedy, kým vládzete.

Cvičenie 9
Ľahnite si na chrbát, podoprite si kríže rukami. S miernym ohnutím kolena zdvíhajte a pokladajte nohu. Opakujte aj druhou nohou. Opakujte 10x s každou nohou.

Názorné prevedenie cvičení si môžete pozrieť tu:

Na pomoc prichádzajú venoaktívne lieky prírodného pôvodu

Celosvetovo až osem z desiatich dospelých trpí na chronické žilové ochorenie.

Ak patríte do skupiny s vyšším rizikom alebo sa u vás už vyskytujú prvé príznaky tohto ochorenia, konajte hneď!

Existuje niekoľko spôsobov liečby chronického žilového ochorenia.

Ak vaše príznaky nie sú veľmi obťažujúce, odporúčame fyzické aktivity, vyvýšené nohy a kompresné pančuchy. Venoaktívne lieky obsahujúce diosmín sú účinné vo všetkých štádiách chronického žilového ochorenia.

Flebaven je venoaktívny liek, ktorý obsahuje mikronizovaný diosmín prírodného pôvodu. Diosmín sa získava z nezrelých malých pomarančov druhu Rutaceae aurantieae zozbieraných a sušených v Španielsku, severnej Afrike a Číne. Následne sa z pomarančov extrahuje hesperidín, z ktorého sa v ďalšom krokou syntetizuje diosmín – potom sa čistí a mikronizuje na menšiu veľkosť častíc. Mikronizácia umožňuje lepšiu absorpciu, čo má vplyv na účinnosť lieku.

Flebaven zmierňuje bolesti nôh, zmierňuje pocit ťažkých nôh a opuchy nôh. Zlepšuje žilový tonus a podporuje mikrocirkuláciu v žilách. Flebaven je dostupný vo forme filmom obalených tabliet 500 mg, ktoré sa môžu užívať 2 razy denne a sú dostupné za prijateľnú cenu.