Tipy

Chôdzou k zdravým žilám


Chôdzou k zdravým žilám

Chôdza je jednoduchá, ale mimoriadne účinná aktivita na podporu zdravých žíl.

Považuje sa za jednu z najzdravších foriem pohybu, ktorú môže vykonávať každý človek. Nestojí nič a dáva nám mnoho. Pri chôdzi sa aktivujú svaly v nohách a panve. Používaním turistických palíc aktivujeme svaly rúk, ramien a hrudníka.

Chôdza je aktivita, ktorá je vhodná pre všetky vekové skupiny bez ohľadu na fyzickú kondíciu. Pravidelné prechádzky vám môžu pomôcť schudnúť, udržať si správny krvný tlak a posilniť vaše kosti a svaly.

Chôdza spevňuje vaše svaly a zlepšuje krvný obeh. Počas chôdze sa tieto svaly sťahujú a rozťahujú a pomáhajú žilám a žilovým chlopniam lepšie prečerpávať krv späť k srdcu.

Bez výhovoriek: choďte sa von prejsť

Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiaden pohyb. Bolo dokázané, že už 75 minút neintenzívneho cvičenia týždenne zlepšilo telesnú kondíciu skupiny žien, ktoré boli predtým absolútne neaktívne.

Chôdza má toľko blahodarných účinkov, že sa naozaj niet na čo vyhovoriť. Len si  obuť tenisky a ísť von.

Pravidelné prechádzky:

  • zlepšujú krvný obeh,
  • zlepšujú spánok,
  • ovplyvňujú hladinu cukru v krvi,
  • zlepšujú pamäť a duševné zdravie,
  • zlepšujú trávenie,
  • zabraňujú predčasnému starnutiu,
  • znižujú stres,
  • posilňujú kosti,
  • posilňujú imunitný systém.

Chôdza sa odporúča najmä ľudom, u ktorých sa už objavili prvé príznaky chronického žilového ochorenia – pocit ťažkých nôh, bolesť nôh a opúchanie nôh. Odporúča sa aj ľudom, ktorí väčšinu dňa stoja alebo sedia.

Chôdza nezaťažuje srdce a nevyvíja sa pri nej nadmerný tlak na kĺby.

30-minútová prechádzka 3 až 5-krát týždenne

Aký typ chôdze? Intenzita chôdze závisí od vašej telesnej kondície – na tep srdca má vplyv sklon terénu, frekvencia a rýchlosť chôdze.

Koľko minút chôdze denne? Ak ste začiatočník, stačí 10 minút denne. Odporúča sa minimálne polhodinová prechádzka 3 až 5-krát týždenne. Postupom času budete môcť zvýšiť rýchlosť a popasovať sa aj so svahom. Môžete si stanoviť svoj osobný cieľ 10 000 krokov denne.

Motivácia: Keď máte pocit ťažkých a boľavých nôh, prechádzka je to posledné, po čom túžite. Začnite najprv iba krátkou vychádzkou. V tom je ten trik – kúsok po kúsku a čo najčastejšie, až si napokon zvyknete na všetky blahodarné účinky chôdze. Za istý čas s prekvapením zistíte, že ak nepôjdete von, prechádzka vám bude chýbať.

Vhodná obuv: Noste pohodlné tenisky s tlmením dopadu, ktoré chôdzu uľahčujú a zabraňujú vyvíjaniu nadmerného tlaku na kĺby. Uvoľnite boky: Počas chôdze sa snažte mať boky uvoľnené. Ak budete kráčať s miernym kolísaním, pocítite blahodarné účinky na chrbticu.

Venoaktívne lieky na chronické žilové ochorenie

Pri chronickom žilovom ochorení, ktoré postihuje viac ženy ako mužov, je najdôležitejšie včasné odhalenie a včasná liečba ochorenia.

Venoaktívne lieky sú odborníkmi odporúčanou formou liečby. Prenikajú do hlbších vrstiev pokožky a do podkožia a zaisťujú správnu koncentráciu účinnej zložky lieku a správny účinok na steny žíl. Flebaven 500 mg je liek dostupný aj bez lekárskeho predpisu. Je to účinný venoaktívny liek prírodného pôvodu. Obsahuje mikronizovaný diosmín, ktorý posilňuje a chráni žily zvnútra, zlepšuje žilový tonus a mikrocirkuláciu v žilách. Flebaven zmierňuje bolesť nôh, znižuje pocit ťažkých nôh a opúchanie nôh. Flebaven 500 mg sa predáva vo forme filmom obalených tabliet, ktoré sa užívajú 2-krát denne a kúpite ho za výhodnú cenu.