Tipy

Máte pocit ťažkých nôh? Tu je zopár rád, čo s tým.


ťažké nohy

Keď máte na konci dňa pocit, že máte na nohách zavesené 5-kilové závažie, ako prvé vám napadne, že ste ich určite počas dňa nejako preťažili. Pravdepodobne vám pritom ani nezíde na um, že to môžu byť prvé príznaky chronického žilového ochorenia.

Pocit ťažkých nôh spôsobuje slabý prietok krvi v žilách. Je to znamenie, že musíte konať teraz!

Dlhé státie zaťažuje vaše žily

Žily tlačia krv späť k srdcu a pľúcam, kde naberá kyslík. Dlhé státie je pre naše žily veľkou záťažou. V iných polohách je táto záťaž až 10-krát menšia. Vzpriamená poloha tela napomáha toku krvi smerom dole. Vďaka gravitácii je pre telo náročnejšie vytlačiť krv nahromadenú v chodidlách späť k srdcu, čo je vzdialenosť asi 1,5 m.

Pri tom sú nápomocné svaly lýtok. Svojím sťahovaním a rozťahovaním pôsobia ako pumpy. Pomáhajú im pritom žilové chlopne. Kým sú tieto chlopne a žily silné, niet sa čoho obávať. Problémy sa začínajú objavovať, keď sa žily začnú rozširovať a chlopne slabnúť. Nedostatočný spätný tok krvi v žilách vedie k pocitom ťažkých nôh.

Cena za moderný komfort

Následky nášho moderného spôsobu života, ktorý je pohodlný, ale menej aktívny, kruto pociťujú naše žily. Ako cirkulácia krvi slabne, v žilách sa začína hromadiť krv, steny žíl sa rozširujú a žilové chlopne nemôžu naďalej plniť svoju funkciu.

Opúchanie nôh a pocit ťažkých nôh na konci dňa sú prvými príznakmi, s ktorými sa stretnete pri vzniku tohto ochorenia. Nanešťastie sa prvé príznaky zriedkakedy berú vážne. Konajte teraz a zabráňte tomu, aby sa u vás chronické žilové ochorenie začalo zhoršovať.

Prvým preventívnym opatrením je cvičenie

Ak máte v rodinnej anamnéze výskyt tohto ochorenia, urobiť niečo včas je ešte dôležitejšie. Riziko vzniku chronického žilového ochorenia môžete znížiť, ak čo najskôr zmeníte svoj životný štýl. Snažte sa vyhýbať dlhému státiu. V niektorých zamestnaniach to môže byť problém. Počas dňa si pravidelne pripomínajte, že si máte precvičiť lýtkové svaly, postaviť sa na špičky a prejsť zopár krokov na špičkách a pätách.  

Do svojich bežných denných aktivít zaraďte cvičenie. Mimoriadne prospešné je plávanie a bicyklovanie, ale pomáhajú aj chôdza a joga. Stačí už 20 minút chôdze denne.

Masáž podporuje krvný obeh

Automasáž je ďalším veľmi prospešným preventívnym opatrením.

Ľahnite si na chrbát a striedavo si premasírujte obe nohy. Oboma rukami si zodvihnite jednu nohu. Začnite pri slabinách a miernym tlakom masírujte smerom k srdcu. 

Ruky posúvajte smerom ku kolenu, ale prstami tlačte smerom hore.  

Rukami postupujte smerom dole k členkom. Masáž ukončite ohýbaním členkov.

Každé chodidlo si masírujte 1 – 2 minúty. Pokúste sa z toho urobiť rutinu pred spaním a zaistíte si tak zdravé žily.

Ďalšie kroky k zdravým žilám

 • Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom a opaľovaniu sa. V lete sa občas osprchujte studenou vodou. Keď nám je horúco, naše telo sa snaží všemožne ochladiť. Preto sa žily posúvajú k povrchu pokožky a rozširujú sa, aby sa krv rýchlejšie ochladila. Aj potenie ochladzuje krv, ktorá sa dostala bližšie k povrchu pokožky. Pomáha tak znížiť teplotu celého tela. Žily, ktoré sa dostanú bližšie k povrchu pokožky, sú pod veľkou záťažou.
 • Noste pohodlné a voľné oblečenie. Všetko, čo obopína pás, slabiny a stehná, sťažuje krvný obeh.
 • Nefajčite. Fajčenie zvyšuje riziko vzniku chronického žilového ochorenia. Už jedna cigareta na niekoľko hodín zastaví prítok krvi do najmenších kapilár v palci na nohe.
 • Regulujte svoju hmotnosť. Nadváha prispieva k vyššiemu tlaku v žilách, čo spôsobuje rozširovanie žíl a poškodzuje žilové chlopne.
 • Niekoľko krát za deň si vyložte nohy. Ideálne by ste si mali niekoľko krát denne vyložiť nohy do polohy vyššej ako úroveň srdca na  približne 15 minút. Môžete si napríklad ľahnúť a podložiť si nohy vankúšmi.
 • Neseďte s prekríženými nohami. Všetko, čo sťažuje voľný prietok krvi, môže zhoršiť chronické žilové ochorenie.
 • Od pocitu ťažkých a opuchnutých nôh môže výrazne uľaviť nosenie kompresných pančúch alebo elastických obväzov. Kompresné pančuchy znižujú tlak v nohách, najmä pri dlhom státí. Môžete ich mať oblečené celý deň.

Mikronizovaný diosmín zabraňuje progresii ochorenia

Chronické žilové ochorenie vzbudzuje mnoho obáv. Patrí medzi choroby, ktoré sa nezlepšia len tak samé od seba.

Keďže toto ochorenie je progresívne, môže veľmi výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života, ak sa nelieči. Môže spôsobiť oslabenie fyzickej funkcie a kondície, čo môže viesť k emocionálnemu vypätiu.  

Flebaven môže pomôcť zmierniť príznaky chronického žilového ochorenia, ako je bolesť nôh, pocit ťažoby v nohách, unavené a nepokojné nohy, kŕče v nohách, opúchanie nôh a viditeľné zmeny na koži. Obsahuje osvedčený bioflavonoid nazývaný diosmín, ktorý posilňuje a chráni vaše žily zvnútra. Diosmín obsiahnutý v lieku Flebaven je mikronizovaný, vďaka čomu sa lepšie absorbuje a je preto účinnejší.

Ako Flebaven účinkuje?

 • Zvyšuje žilový tonus.
 • Znižuje kapilárnu permeabilitu – opuchy.
 • Zvyšuje kapilárnu rezistenciu.
 • Znižuje viskozitu krvi – zlepšuje prietok.
 • Zlepšuje prietok lymfatického systému.
 • Chráni mikrocirkuláciu pred zápalovými procesmi. Výrazne zmierňuje príznaky chronického žilového ochorenia, ako je bolesť nôh a pocit ťažkých nôh.

Flebaven 500 mg sa predáva aj bez receptu vo forme filmom obalených tabliet, ktoré sa užívajú dva razy denne a je dostupný za výhodnú cenu.