Tipy

Výber vhodných potravín, ktoré ovplyvňujú progresiu chronického žilového ochorenia


zdravá strava pre zdravé žily

Zdravá a vyvážená strava má mnoho pozitívnych účinkov na progresiu rôznych chronických ochorení. Môže spomaliť ich rozvoj a zmierniť symptómy.

Radí Evgen Benedik, PhD odborník na stravu a výživu. Vo svojej práci sa zameriava na výživové aspekty prevencie chronických žilových ochorení. Pracuje ako výživový špecialista na lekárskej univerzite v Ľubľane, na oddelení gastroenterológie, hepatológie a výživy v pediatrickej sekcii. Okrem toho je docentom na oddelení vedy o potravinách a potravinových technológií na biotechnologickej fakulte v Ľubľane.

Zlaté pravidlá pre stravu, ktorá prospieva zdraviu žíl a celého vaskulárneho systému

Pre chronické žilové ochorenie sú veľmi dôležité tieto faktory:

TELESNÁ HMOTNOSŤ: Správna telesná hmotnosť je mimoriadne dôležitá pre optimálnu funkciu kardiovaskulárneho systému. Je to najdôležitejší faktor, ktorý pomáha regulovať a spomaľuje progresiu chronického žilového ochorenia.

PRÍJEM SOLI: Nejedzte príliš veľa soli. Nadmerný príjem soli môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Odporúčanú dennú dávku soli prekročíte už aj dvoma krajcami chleba so salámou alebo prošutom a syrom. Aj párok v rožku, pizza a bujón obsahujú veľa soli. Jedlo si soľte tesne pred podávaním, nie skôr. Používajte jodidovanú kuchynskú soľ. 

VYVÁŽENÁ STRAVA: Vaša strava by mala obsahovať celozrnné uhľovodíky. Pri varení cestovín dodržiavajte odporúčaný čas varenia (najlepšie sú cestoviny na spôsob ‘al dente’). Jedzte veľa čerstvej alebo varenej zeleniny a ovocia.

TUKY a OLEJE: Tuky majú nezaslúžene zlú povesť, sú však dôležitou a nevyhnutnou súčasťou zdravej stravy. Pokúste sa na minimum obmedziť príjem nasýtených tukov (najmä živočíšneho pôvodu), ako sú škvarky, masť, slanina, saláma, párky v rožku, paštéty a podobné jedlá. Odporúča sa nejesť viditeľné mastné časti mäsa. Používajte rastlinné oleje, napríklad olivový olej (vhodný aj na varenie) a za studena lisovaný olej z vlašských orechov, ľanový olej, konopný olej (tieto oleje nie sú vhodné na varenie, preto ich používajte do šalátov alebo na hotové jedlá).

FLAVONOIDY: V bunkách nášho tela sa neustále tvoria voľné radikály. Sú to agresívne molekuly, ktoré telo musí neutralizovať, pretože majú nepriaznivé účinky na flexibilitu a zdravie kardiovaskulárneho systému. Dostatočný príjem antioxidantov môže zabrániť stresu a zápalu žíl a zachová ich zdravie. Flavonoidy majú mimoriadne priaznivé účinky na  kardiovaskulárny systém. Majú antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Okrem toho majú mnoho ďalších pozitívnych účinkov na zdravie a elasticitu žíl a ovplyvňujú aj zloženie krvi.

Flavonoidy navyše zohrávajú dôležitú úlohu v liečbe chronického žilového ochorenia. Nachádzajú sa v týchto potravinách:

CESNAK: Je mimoriadne bohatý na flavonoidy. Považuje sa za domáce super jedlo vďaka jeho antioxidačným, antibakteriálnym, antifungálnym a antivírusovým vlastnostiam, ktoré majú aj iné podobné potraviny. V súvislosti s chronickým žilovým ochorením má výrazný vplyv na zdravie žíl a zmierňuje bolesti, ktoré túto chorobu sprevádzajú.

ZELENÁ PAPRIKA: Obsahuje niektoré flavonoidy s preukázanými priaznivými účinkami na chronické žilové ochorenie.

CITRUSOVÉ OVOCIE: Má antioxidačné vlastnosti a priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém.

KAJENSKÉ KORENIE: Každé korenie je mimoriadne bohaté na flavonoidy, čiže aj kajenské korenie. Rôzne potraviny obsahujú rôzne  flavonoidy. Niektoré majú lepšie antioxidačné vlastnosti, iné sú viac antibakteriálne.

ČAJE, NÁPOJE: V normálnom množstve čaje nespôsobujú problémy. Ovocné šťavy obsahujú príliš veľa fruktózy a nepredstavujú kvalitnú súčasť zdravej stravy, a to ani keď sú vyrobené doma. Zlou voľbou sú aj bublinkové nápoje a nápoje s pridaným cukrom.

VÍNO: Obsahuje veľa flavonoidných zložiek. Flavonoidy sú prítomné v bielom aj červenom víne. Oproti bielemu vínu, červené víno obsahuje viac bioaktívnych zložiek, ktoré vlastne spôsobujú jeho červené zafarbenie. Pri konzumácii vína je dôležitá striedmosť. 

Venoaktívny liek prírodného pôvodu s obsahom flavonoidov

Flebaven je účinný venoaktívny liek prírodného pôvodu, ktorý obsahuje mikronizovaný diosmín. Diosmín sa získava z nezrelých malých pomarančov Rutaceae aurantiea, ktoré sa zbierajú a sušia v Španielsku, Severnej Afrike a Číne. Posilňuje a chráni žily zvnútra, zlepšuje žilový tonus a mikrocirkuláciu v žilách. Flebaven zmierňuje bolesť nôh, znižuje pocit ťažkých nôh a opúchanie nôh.
Pri chronickom žilovom ochorení, ktoré častejšie postihuje ženy než mužov, je najdôležitejšie včasné zistenie a včasná liečba tohto ochorenia.

Venoaktívne lieky sú odborníkmi odporúčanou liečbou, pretože prenikajú do hlbších vrstiev pokožky a do podkožia a zaisťujú správnu koncentráciu účinnej zložky lieku a správny účinok na steny žíl.

Flebaven 500 mg sa predáva vo forme filmom obalených tabliet, ktoré sa užívajú 2x denne a je dostupný za výhodnú cenu.